Hellinger Terapisi Nedir?

90’lı yıllarda Almanya’da ortaya çıkmış olan Aile Dizimi Terapisi, ailenin kuşaklar boyu birbirine bağlı olduğu anlayışına dayanmaktadır. Bert Hellinger’in Afrika’da Zulular’dan öğrenerek sistematik hale getirdiği Hellinger Terapisi yaklaşık 30 yıldır Almanya’dan dünyaya yayılmaktadır. Türkiye’de de yeni tanınmaya başlanan Aile Dizimi Terapisi’nin amacı kriz ya da kilitlenme yaşayan kişilere, sorunlarının kökten çözülmesine yardımcı olmaktır. Hala şaman inançlarına bağlı yaşayan Zulular ateş başında toplanarak sorunların çözümüne yönelik yaptıkları törenlerde, atalarının ruhlarını çağırarak onlardan yardım alırlar. Bireyi içinde doğduğu ailenin şekillendirdiğine inanan bu anlayış ailenin sistem olduğunu ileri sürmektedir. Aile içinde şiddet, intihar, cinayet, düşük, anne-baba rollerinde uygunsuzluk gibi bir sebeple sistemde bir bozulma veya aile sıralamasında bir kopma olursa bundan aile fertlerinin hepsi olayın derinliği oranında gelecek kuşaklarda etkilenmektedir.

Örneğin aile büyüklerinden şiddete maruz kalmış bir kişi, babaannem nasıl dayak yediği halde dedemi sevip onunla evli kalmaya devam edebilmiş? Dediyse evlendiğinde eşinden dayak yiyebilir. Bunun sebebi, evrenin kabullenmediği olayın aynısını kişiye yaşatarak karşısına çıkartmasıdır. Üstlendiği duygu babaannesini sevmesidir ve babaannesinin hayat deneyimini onaylayıp kabullenmek yerine sisteme isyan ve saygısızlık göstermesidir.

Sevgisini dile getirmeyen anneniz, yüzünde tebessüm göremediğiniz ablanız, sizi sürekli eleştiren, yargılayan babanız kızdığınız kırıldığınız en çok lafının, sözünün size battığı aile bireyleriniz…

Onları yargılamadan önce bu davranışlarının bilinçsizce üstlenilen model ya da kilitlenmeler sonucu olabileceğini hiç düşündünüz mü? Hatta hiç tanımadığınız soy ağacınızın kaderlerini devir aldığınızı, özel ilişkilerinizde devamlı mutsuzluk yaşadığınız kişilerle soy ağacınızdaki kişilerin kaderlerini devir almış olabileceğinizi düşündünüz mü? İşte bu noktadan yola çıkarak gerçekleştirilen bu terapi yöntemi, daha iyi görmenizi sağlayarak size yardımcı oluyor.

Psikodrama ile birleştirilen dizimde hiç tanımadığınız biri bir bakıyorsunuz ki dizimde kardeşinizi temsil ediyor, diğer kişi babayı ve bir türlü kabullenemediğiniz annenizin ya da kardeşinizin iç sıkıntısını ve kederlerini orada o kişileri tanımadan adeta yaşıyor. Bazen pasif bir eşin çaresizliği yerleşiyor kişilerin  yüzüne ve anlam veremediğiniz yaşanmış olayları film gibi seyrediyorsunuz. Bazen özlem duygunuzla kişileri sarıp sarmalıyorsunuz. Dizime katılanlar bireylerin yerine geçerek dizimi açan kişi aracılığı ile her şeyi görmenizi sağlıyor. Hissettiğiniz tüm duygular çözülüyor ve enerjisel olarak serbest kalarak özgürleşiyorsunuz… Çünkü duygularınız çözülüyor.